Tour Road over Norfolk And Petersburg R
Fair Condition66 years old630 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Prince George |
| Location | 2.5 Miles South Of Visito |
| Carries | Tour Road |
| Crosses | Norfolk And Petersburg R |
| Coordinates | 37.21694, -77.37281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 259.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770001P0000000 |