Skyline Drive over U.s. Route 33
Fair Condition53 years old443 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Rockingham |
| Location | 39.7 Miles To Intersectio |
| Carries | Skyline Drive |
| Crosses | U.s. Route 33 |
| Coordinates | 38.35706, -78.54519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Area | 1,086 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 443 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4840003P0000000 |