Blue Ridge Parkway over U.s. Route 250
Fair Condition85 years old1,126 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Augusta |
| Location | 0.1 Miles To I-64 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | U.s. Route 250 |
| Coordinates | 38.03133, -78.85819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 221.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,126 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140001P0000000 |