Blue Ridge Parkway over U.s. Route 60
Fair Condition67 years old474 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Amherst |
| Location | 15.9 Miles To Va Route 13 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | U.s. Route 60 |
| Coordinates | 37.74092, -79.30297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 77.8 ft (23.7 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 256.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 474 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140005P0000000 |