I-405 over SR 181
Fair Condition62 years old77,251 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.0 N Jct I-5 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | SR 181 |
| Coordinates | 47.46369, -122.24594 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 169.3 ft (51.6 m) |
| Deck Area | 2719.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,251 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007249D0000000 |