I-5 over Colony RD
Fair Condition63 years old24,437 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Skagit |
| Location | 8.8 N Jct SR 11 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Colony RD |
| Coordinates | 48.60891, -122.34792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.0 ft (83.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 890.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,437 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007260B0000000 |