I-5 over Friday Creek
Good Condition62 years old24,230 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Skagit |
| Location | 11.1 N Jct SR 11 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Friday Creek |
| Coordinates | 48.64136, -122.36275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 429.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,230 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007260D0000000 |