US 2 over W Airport DR
Fair Condition62 years old15,318 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Spokane |
| Location | 15.2 E Lincoln Co |
| Carries | US 2 |
| Crosses | W Airport DR |
| Coordinates | 47.64275, -117.50092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 542.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,318 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007317B0000000 |