SR 12 over Np Ry
Good Condition62 years old12,077 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grays Harbor |
| Location | 10.0 E Jct SR 107 |
| Carries | SR 12 |
| Crosses | Np Ry |
| Coordinates | 47.00283, -123.39533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 440.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,077 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007327A0000000 |