SR 300 over Mission Creek
Fair Condition63 years old7,374 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Mason |
| Location | 0.3 E State Park |
| Carries | SR 300 |
| Crosses | Mission Creek |
| Coordinates | 47.43192, -122.87594 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 150.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,374 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007342A0000000 |