SR 28 over Crab CR
Fair Condition62 years old669 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lincoln |
| Location | 1.3 E Jct SR 21 |
| Carries | SR 28 |
| Crosses | Crab CR |
| Coordinates | 47.33028, -118.66397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 605.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 669 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007348A0000000 |