SR 104 over Quilcene-chimakum RD
Good Condition62 years old8,469 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Jefferson |
| Location | 4.2 E Jct US 101 |
| Carries | SR 104 |
| Crosses | Quilcene-chimakum RD |
| Coordinates | 47.92275, -122.81306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 185.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,469 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007353A0000000 |