US 101 over Half Bridge
Fair Condition63 years old6,961 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pacific |
| Location | 25.4 N Jct SR 4 |
| Carries | US 101 |
| Crosses | Half Bridge |
| Coordinates | 46.66472, -123.80806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 310.0 ft (94.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 689.9 sq m |
| Main Spans | 25 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,961 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007380A0000000 |