US 12 over Np Ry
Good Condition62 years old13,337 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Thurston |
| Location | 6.1 E Grays Hbr Co |
| Carries | US 12 |
| Crosses | Np Ry |
| Coordinates | 46.80264, -123.04267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 261.2 ft (79.6 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 788.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,337 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007406A0000000 |