SR 542 over Kendall Creek
Fair Condition62 years old5,312 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whatcom |
| Location | 7.4 E Jct SR 9 |
| Carries | SR 542 |
| Crosses | Kendall Creek |
| Coordinates | 48.90508, -122.14103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 221.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,312 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007408A0000000 |