I-182 over N 4th AVE
Fair Condition62 years old29,585 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Franklin |
| Location | 1.5 E Jct US 395 |
| Carries | I-182 |
| Crosses | N 4th AVE |
| Coordinates | 46.24967, -119.09506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 725.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,585 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007410A0000000 |