US 12 over Stember CR
Good Condition62 years old2,936 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Garfield |
| Location | 27.8 E Jct SR 127 |
| Carries | US 12 |
| Crosses | Stember CR |
| Coordinates | 46.43667, -117.32550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 379.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,936 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007418A0000000 |