N Liberty Lake RD over I-90
Fair Condition62 years old13,929 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Spokane |
| Location | 6.3 E Jct SR 27 |
| Carries | N Liberty Lake RD |
| Crosses | I-90 |
| Coordinates | 47.67244, -117.10835 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 897.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,929 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007423A0000000 |