US 97 over Wanity Slough
Poor Condition62 years old6,219 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 1.5 N Jct SR 22 |
| Carries | US 97 |
| Crosses | Wanity Slough |
| Coordinates | 46.38251, -120.34436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 271.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,219 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007457A0000000 |