US 195 over Uprr (abandoned)
Fair Condition62 years old4,188 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 7.9 N Jct SR 23 |
| Carries | US 195 |
| Crosses | Uprr (abandoned) |
| Coordinates | 47.11378, -117.37908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 595.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,188 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007461A0000000 |