US 12 over Rainey Creek Overflow
Fair Condition62 years old4,795 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lewis |
| Location | 10.4 E Jct SR 7 |
| Carries | US 12 |
| Crosses | Rainey Creek Overflow |
| Coordinates | 46.54067, -122.09528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 235.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,795 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007463A0000000 |