Ferry Traffic over Elliott Bay
Fair Condition62 years old412 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | W End Marion ST |
| Carries | Ferry Traffic |
| Crosses | Elliott Bay |
| Coordinates | 47.60253, -122.33942 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Lift |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 233.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 412 (2010) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007486A0000000 |