Yesler Way over I-5
Fair Condition61 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.6 N Jct I-90 |
| Carries | Yesler Way |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.60171, -122.32586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 390.4 ft (119 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 2308.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2002) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 15 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007504E0000000 |