SR 27 over Mccoy Creek
Good Condition62 years old1,344 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 21.2 N Jct SR 272 |
| Carries | SR 27 |
| Crosses | Mccoy Creek |
| Coordinates | 47.13086, -117.24258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Area | 157.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,344 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007523A0000000 |