Central Way over Np Ry
Fair Condition61 years old24,500 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 3.3 N Jct SR 520 |
| Carries | Central Way |
| Crosses | Np Ry |
| Coordinates | 47.67500, -122.18833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 762.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,500 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007548A0000000 |