SR 231 over Rock CR
Good Condition62 years old288 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lincoln |
| Location | 9.2 N Jct SR 23 |
| Carries | SR 231 |
| Crosses | Rock CR |
| Coordinates | 47.43547, -117.90456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 229.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 288 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007562A0000000 |