Chosea Spr. Rd. E over Branch
Fair Condition91 years old194 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Calhoun |
| Location | Chosea Springs Rd. East |
| Carries | Chosea Spr. Rd. E |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 33.69409, -85.67401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 194 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001190 |