I-90 over I-5
Fair Condition60 years old20,960 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-5 |
| Carries | I-90 |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.59228, -122.32622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 1880.9 ft (573.3 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 6306.3 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,960 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 29 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007565P0000000 |