I-90 over Highline Canal
Poor Condition61 years old14,717 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Kittitas |
| Location | 4.8 E Jct SR 970 |
| Carries | I-90 |
| Crosses | Highline Canal |
| Coordinates | 47.15080, -120.81954 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.1 ft (54.6 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 862.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,717 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007574B0000000 |