Oakes AVE over I-90
Fair Condition61 years old895 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Kittitas |
| Location | 29.5 E Jct SR 906 |
| Carries | Oakes AVE |
| Crosses | I-90 |
| Coordinates | 47.19089, -120.93633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 713.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 895 (2012) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007582A0000000 |