Washougal River RD over Burlington Northern Ry
Fair Condition61 years old8,727 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.2 E Jct SR 14 |
| Carries | Washougal River RD |
| Crosses | Burlington Northern Ry |
| Coordinates | 45.58033, -122.35402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 678.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,727 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007597A0000000 |