SR 24 over Columbia River
Poor Condition61 years old5,506 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Benton |
| Location | 4.9 E Jct SR 240 |
| Carries | SR 24 |
| Crosses | Columbia River |
| Coordinates | 46.63994, -119.73111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 1982.0 ft (604.1 m) |
| Max Span | 264.1 ft (80.5 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 6222.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,506 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007619A0000000 |