Q RD over I-90
Good Condition61 years old651 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grant |
| Location | 5.4 E Jct SR 17 |
| Carries | Q RD |
| Crosses | I-90 |
| Coordinates | 47.08833, -119.12933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 216.9 ft (66.1 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 674.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 651 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007621C0000000 |