I-405 over Coal Creek Parkway SE
Fair Condition61 years old71,797 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 4.8 N Jct SR 900 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | Coal Creek Parkway SE |
| Coordinates | 47.56750, -122.17992 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 1,104 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 71,797 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007623C0000000 |