Kalama River RD over Wild Horse Creek
Good Condition25 years old160 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Cowlitz |
| Location | 16.11 E Of I-5 Exit 32 |
| Carries | Kalama River RD |
| Crosses | Wild Horse Creek |
| Coordinates | 46.04806, -122.63389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 283.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2023) |
| Truck Traffic | 50% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086840000000000 |