Young Street over Puget Sound & Pacific Rr
Good Condition24 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grays Harbor |
| Location | 0.1 Mi N Jct Main ST |
| Carries | Young Street |
| Crosses | Puget Sound & Pacific Rr |
| Coordinates | 47.00578, -122.39758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 165.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086844000000000 |