Ford - Welpinit RD over Chamokane Creek
Good Condition25 years old665 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Stevens |
| Location | 00.07 W Jct SR 231 |
| Carries | Ford - Welpinit RD |
| Crosses | Chamokane Creek |
| Coordinates | 47.90866, -117.80847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 385.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 665 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086846000000000 |