Laurier Road over Kettle River
Good Condition30 years old49 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Stevens |
| Location | 2.11 Miles NE Sr395 |
| Carries | Laurier Road |
| Crosses | Kettle River |
| Coordinates | 48.99480, -118.20269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 716.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086847000000000 |