Warner/1100 over Willow Creek
Good Condition24 years old73 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 4.15 Mi NE SR 27 |
| Carries | Warner/1100 |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 47.15267, -117.13992 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 304.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086857000000000 |