Princeton AVE NE over Burke Gilman Trail
Good Condition24 years old5,233 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 5400 Sand Point Way NE |
| Carries | Princeton AVE NE |
| Crosses | Burke Gilman Trail |
| Coordinates | 47.66861, -122.27556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 410.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,233 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 086865000000000 |