Steptoe Drive over Cid Canal
Good Condition27 years old10,700 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Benton |
| Location | 0.7 Mi North Of Gage BLVD |
| Carries | Steptoe Drive |
| Crosses | Cid Canal |
| Coordinates | 46.23664, -119.24426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 247.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,700 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086870000000000 |