NW Taylor Road over Chico Creek
Fair Condition24 years old277 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Kitsap |
| Location | 0.29w Northlake Way NW |
| Carries | NW Taylor Road |
| Crosses | Chico Creek |
| Coordinates | 47.58603, -122.71644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 207.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 277 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087027000000000 |