NE 130th Avenue over SR 500/padden Parkway
Good Condition25 years old3,165 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.6 E Jct SR 503 |
| Carries | NE 130th Avenue |
| Crosses | SR 500/padden Parkway |
| Coordinates | 45.68214, -122.53939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 502.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,165 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087028000000000 |