164th ST SW over Swamp Creek
Fair Condition66 years old29,286 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | 1.0 W Jct I-5 |
| Carries | 164th ST SW |
| Crosses | Swamp Creek |
| Coordinates | 47.84990, -122.26623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 172.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,286 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087029000000000 |