Mountain Loop HWY over Dutch Creek
Fair Condition23 years old383 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | 8.0 SE Darrington |
| Carries | Mountain Loop HWY |
| Crosses | Dutch Creek |
| Coordinates | 48.17911, -121.48704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 107.6 ft (32.8 m) |
| Max Span | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 298.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 383 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087030000000000 |