County Road over Potholes Canal
Good Condition23 years old165 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Franklin |
| Location | 1.51 W Glade N 01 |
| Carries | County Road |
| Crosses | Potholes Canal |
| Coordinates | 46.51977, -119.16353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 298.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 165 (2022) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087035000000000 |