Faucher Road over Roza Canal
Good Condition25 years old390 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 0.53 Mi. S. Of Mieras Rd. |
| Carries | Faucher Road |
| Crosses | Roza Canal |
| Coordinates | 46.56956, -120.37209 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 151.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087037000000000 |