Franklin Road over Cowiche Creek N.fork
Good Condition24 years old495 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 00.12 So. Of Rosenkranz |
| Carries | Franklin Road |
| Crosses | Cowiche Creek N.fork |
| Coordinates | 46.70776, -120.76220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 113.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 495 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087039000000000 |