Roza Hill Drive over Roza Canal
Good Condition24 years old6,470 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 00.03 W. Of Panorama Dr. |
| Carries | Roza Hill Drive |
| Crosses | Roza Canal |
| Coordinates | 46.60648, -120.44078 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 454.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,470 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087040000000000 |