Konnowac Pass RD over Svid Canal
Good Condition23 years old2,465 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 0.25 Mi S Of E Parker Hts |
| Carries | Konnowac Pass RD |
| Crosses | Svid Canal |
| Coordinates | 46.47628, -120.37500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 304.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,465 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087044000000000 |